Kytarový koncert a výlet ve Dvoře Králové nad Labem

26.04.2019

Společný koncert kytaristů v ZUŠ R. A. Dvorského ve Dvoře Králové nad Labem

26. - 27.4. 2019

Do Dvora Králové vyrazil kytarový soubor ve složení Elena Skálová, Eliška Tichánková, Karolína Šenová a Filip Šena a k tomu mladší, ale velmi šikovný kytarista Šimon Jányš.

V koncertním sále ZUŠ ve Dvoře Králové proběhla nejprve zkouška sólových čísel, pak společná zkouška našeho a královédvorského kytarového souboru. Předem jsme s kolegou se žáky připravili dva renesanční kusy - jeden z našeho a jeden z jejich repertoáru (anonym: La Gamba a J. Dowland: Mr. Dowland´s Midnight). Díky tomu proběhla zkouška i koncert hladce a výsledný zvuk spojených souborů byl plný a bohatý. Jistě k tomu přispěly sopránové kytary obou souborů, ale také akustická basová kytara, kterou mají ve Dvoře Králové v inventáři.

Sólové výkony byly také ve většině případů velmi zdařilé, zvlášť musím pochválit Šimona Jányše, který zvládl s přehledem zahrát koncertní kusy tři. Pro Filipa Šenu to byla první příležitost zahrát si Malou variaci J. K. Mertze, kterou připravuje na svůj květnový absolventský koncert.

Po koncertě jsme se prošli městem a po večeři v restauraci jsme přespali v tanečním sále ZUŠ.

Druhý den jsme se vydali na výlet do nedalekého barokního hospitálu Kuks, kde nás při prohlídce čekalo báječné překvapení - v kostele Nejsvětější Trojice byl přichystán krátký koncert dua SoliDeo, který představil hudbu renesance a baroka na nejrůznějších historických hudebních nástrojích - od kamzičích a kravských rohů, přes různé flétny až po dudy a renesanční kytaroloutnu.

Před odjezdem jsme ještě měli čas na zkoušku kytarového kvartetu, prohlídku ZUŠ a reflexi celé akce. Odjížděli jsme všichni dobře naladěni a plni zážitků.