Alenka v říši snů - Kotelna

11.03.2019

Foto / Video

Alenka v říši snů 11. 3. 2018 v Kotelně, Libčice nad Vltavou 

"I když už je Alenka starší, tak stále dokáže snít. Její kamarádi už museli domů, ale Alenka měla ještě chuť na večerní vycházku do zahrady zalít květiny..." 

Choreografie, tvorba mluveného slova a výtvarné složky : Lucie Charouzová a žáci TO
Hudba: Daniel Fiedler (kromě společné části SPD a starších žákyň)
Hudební spolupráce s kytarovou třídou Kateřiny Judové v úvodním pásmu

Taneční obor ZUŠ Libčice 

------------------------------------------------

Článek do novin

Autorské představení Alenka v říši snů

11. března 2019 se v Kotelně uskutečnilo autorské představení celého tanečního oboru ZUŠ Libčice nad Vltavou Alenka v říši snů. Součástí představení bylo 96 žáků tanečního oboru.

Na hudební složce projektu se podílela paní učitelka Kateřina Judová, která pro nejmenší děti zahrála spolu s její kytarovou třídou úvodní taneční pásmo Od jara do zimy v životě malé Alenky (Štěpánka Štrosová). Velkou mírou se podílel i vyučující klavíru Daniel Fiedler, který vytvořil autorskou hudbou pro žáky TO od druhého ročníku až po nejstarší tanečnice. Zvukové nahrávky, které rámovaly jednotlivé scény - obrazy, jsme nahráli přímo v hodinách. Pan učitel Jiří Šimek, který vyučuje hru na elektrickou kytaru, mi poté pomohl autorskou hudbu a text spojit do jedné nahrávky, která byla dlouhá osmdesát minut.

O výtvarnou složku se postarali žáci výtvarného oboru pod vedením Dáši Chladové. Vytvořili velké karty červené královny (Kristýna Karasová). Dospělá tanečnice Karolína Němcová spolu s dalšími "dospělačkami" a staršími žákyněmi vytvořily scénu Červeného města a Karolína také zajistila čtverce s firmou Epoli. Tímto bych ráda poděkovala za sponzorský dar, který sloužil jako šachovnice pro živé figurky. Těmito figurkami proti sobě hrály červená královna s bílou královnou (Eliška Petržílková). Další důležitou rekvizitou byly igelity pro časovou mlhovinu, noviny do červeného města, stříbrná perla pro její oživlou podobu (Rebeka Klimentová), Alenčina modrá konvička na květiny (Alenky: Štěpánka Štrosová, Marie Cinegrová, Aneta Musilová, Kristýna Trefilová a Alena Trefilová), křídla pro motýla (Lenka Vašicová), malé karty (hlavní karta Karolína Musilová), modré šátky a další. Díky těmto věcem bylo představení úplné a musím říci, že tanečníci si s pomůckami poradili skvěle!

Představení mohlo proběhnout v industriálních prostorách Kotelny, a to díky Andree Hoffmanové a finanční podpoře zřizovatele školy - Města Libčice nad Vltavou. O nasvícení, zvuk a elevaci se postarala firma Mass - Milan Andrle. Tanečníci využili dvě boční zástěny jako zázemí, kde schovávali i rekvizity (červené město, šachy, šátky, karty) a mladší tanečníci seděli připraveni v kostýmech mezi diváky na koberci a netrpělivě čekali na svůj výstup. Pro tanečníky byla velká výzva zapamatovat si, kde mají mít jednotlivé rekvizity a kostýmy na převlečení do dalšího obrazu.

Tanečníci od čtvrté třídy tančili dvě až tři choreografie a nejstarší dva ročníky strávily na jevišti možná i čtyřicet minut. Účinkující tančili, žili svoji roli a přestavovali jednotlivé scény, to vše v jednom toku nahrávky. Obdivuhodný výkon!

Vizuální podoba plakátu a programu byla vytvořena díky fotografiím bývalé žákyně tanečního oboru a nynější studentky fotografické školy Veroniky Formánkové. O vytvoření plakátu se postaral Jan Švarc a program zhotovila Karolína Belyušová. Z tohoto představení existuje i videozáznam, který vznikl díky panu učiteli LDO ZUŠ Jaroslavu Hejnicovi. Fotografie z představení zachytili Veronika Frománková a Vojtěch Juda.

Přípravy tohoto projektu sahají už do minulého školního roku 2017/2018, kdy byla vytvořena vize a prvních dvacet minut projektu Alenka v říši snů, na kterém se podílely nejstarší tři ročníky. Tento rok bylo mým cílem vytvořit dílo, na kterém by se podílel celý taneční obor. Bylo potřeba vymyslet, co se v kouzelné říši stane, když do ní Alenka skočí podruhé. V listopadu jsme s dětmi měli hotový celý koncept. Poté následovala konzultace s Danielem Fieldlerem ohledně hudby na jednotlivé obrazy. Jako bývalá šachistka jsem do představení nemohla nezapojit šachovou partii. Můj otec mi našel vhodnou šachovou partii, která byla příčinou celého sváru obou královen.

V prosinci a v lednu jsme dotvářeli scénografii. Poté jsme byli nuceni přesunout termín představení na březen kvůli velké nemocnosti dětí a inkubační době žloutenky. Po jarních prázdninách proběhly dvě intenzivní generální zkoušky v kulturním domě, aby se tanečníci seznámili se všemi scénami, přechody a přestavbami. Během toho se vše organizovalo, zařizovalo a dokončovalo. Pro mě a myslím si, že i pro celý taneční obor bylo toto představení vrcholem letošního školního roku. Děkuji všem a opravdu si vážím veškeré pomoci!

"Celý kouzelný svět žil dál v nevědomosti. Jak to celé mohlo jinak dopadnout. To věděla jenom Alenka, perla a Motýl. Pro tentokrát to dobře dopadlo, ale příště to bude jenom na nás, aby náš svět byl tak krásný, jak si ho představujeme ve snech." (závěrečný text z představení Alenka v říši snů)

Lucie Charouzová, pedagog tanečního oboru ZUŠ Libčice nad Vltavou